Vďaka zdraviu prospešným látkam ju mnohí volajú “krvavé zlato”
Cvikla je nenáročná plodina, ktorú poznali už v antickom Grécku a Ríme a používali ju okrem iného na zníženie teploty pri horúčke. Červená repa je bohatá na výživné látky, vitamíny A, B, C, K, betakarotén, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú, bielkoviny, vlákninu, vápnik, železo, fosfor, magnézium, sodík, zinok, mangán, selén, meď a mnoho ďalších.
Vyznačuje sa hypoalergénnymi vlastnosťami, ktoré zlepšujú funkcie orgánov, prečisťujú žlčník, obličky a lymfatický systém. Keďže je bohatá na výživné látky, cvikla je skvelá na liečbu cukrovky, ochorení štítnej žľazy, anémie a podporuje aj obranyschopnosť organizmu.
Červená repa tiež posilňuje srdce a cievy, znižuje vysoký cholesterol, chráni organizmus pred voľnými radikálmi, podporuje funkciu pečene, napomáha tráveniu, podporuje tvorbu krvi, posilňuje vlasy a nechty, zlepšuje pevnosť kože a kostí, tým, že je močopudná podporuje obličky a dokonca zmierňuje menštruačné bolesti.
Cvikla na ľudské telo pôsobí ako stimulant a podporuje výkonnosť organizmu. Je výbornou voľbou pri únave. Prirodzene, má detoxikačné účinky, podporuje zdravý vývoj plodu počas tehotenstva a vďaka znižovaniu krvného tlaku tiež uľahčuje činnosť nervov a svalov. Zlepšený prietok krvi prospieva aj mozgu. Okrem toho je skvelým pomocníkom pri horúčke a má protizápalový účinok.
Liečivo pôsobí na ženy v období menštruácie tvorbou krviniek, aby sa rýchlejšie nahradila ich strata (čím je tiež vhodná pri anémii), pôsobí proti bolesti a pomáha tiež v období menopauzy vyrovnávaním hladiny hormónov.
Šťava z červenej repy má preukázateľne silné protirakovinové účinky, chráni bunky pred mutáciami a pomáha regenerovať tkanivá.
Zakladá sa na nej aj známa Breussova protirakovinová kúra.
Vďaka betaínu a tryptofánu pôsobí cvikla blahodarne aj na ľudskú myseľ, ktorú upokojuje a zmierňuje stres.