Ak sa chystáte použiť esenciálne oleje, nerobte viac vecí naraz. Esenciálne oleje sú dary prírody a vyžadujú od vás určité znalosti, pozornosť a pokoru, ale tiež zdravý sedliacky rozum.
Uvedomte si, každý sme iný a teda každý reagujeme na rovnaké dávky odlišne. Postupujte preto pomaly a s rozmyslom.
- Fľaštičky skladujte na tmavom mieste a mimo dosah detí.
- Pri používaní esenciálnych olejov majte po ruke čistý rastlinný olej. Ak totiž použitie esenciálneho oleja spôsobí nepohodlie, zasiahnuté miesto vypláchnite rastlinným olejom a vyhľadajte pomoc.
- esenciálne oleje, ktoré sú bohaté na mentol (napríklad mäta), by sa nemali používať pre deti mladšie ako 24 mesiacov v oblasti krku
- Ak je vaša koža vystavená priamym slnečným lúčom alebo UV žiareniu, nepoužívajte najbližších 24-48 hodín žiadne esenciálne oleje na miesta, ktoré boli slneniu vystavené. Môže prísť k vzniku tmavej pigmentácii, či vyrážke (napríklad mandarinka, citrón, grep, bergamont)
- Ľudia s vysokým krvným tlakom, epileptici by mali konzultovať používanie esenciálnych olejov s doktorom. Zo zvýšenou opatrnosťou používajte oleje s vysokým obsahom ketónov ako je bazalka, rozmarín, šalvia.
- Takzvané “teplé” esenciálne oleje, ako je škorica, oregano, cassia, pomaranč, tymián rieďte vždy pre deti i dospelých.
- ak ste alergici, urobte 30 minútový test esenciálnych olejov malého množstva na vnútornej strane predlaktia. Budete si vedomí faktu, že reakcia na esenciálne oleje aplikované povrchne sa môže prejaviť u niektorých ľudí aj o 2 dni neskôr.
- Spodok chodidiel sú pre dospelých bezpečným miestom na aplikáciu
- Tehotné ženy by mali užívanie esenciálnych olejov konzultovať s lekárom
- Vnútorné užívanie esenciálnych olejov je obecne vo veľa krajinách považované za bezpečné. EÚ má odlišnú situáciu v závisloti od krajín. Ak zamýšľate konzumovať viac kvapiek esenciálneho oleja vnútorne, konzultujte to s vašim lekárom.
- Ak vaše dieťa vypije esenciálny olej dajte mu vypiť mlieko, či iný mliečny výrobok a vyhľadajte lekársku pomoc.
- Ak používate esenciálne oleje do kúpeľa, aplikujte 1-5 kvapiek, ktoré rozmiešate v soli, geli, či inej emulzii. Keby ste tak neurobili, stalo by sa, že olej bude plávať ako oko na hladine a môže spôsobiť koži vážne problémy. Všeobecne nepoužívať viac ako 10 kvapiek na jeden kúpeľ.
- ak používate esenciálne oleje každodenne, nepoužívajte produkty osobnej hygieny na báze čpavku, alebo chcemickej látky na báze uhľovodíku, pretože obsahujú kvartérne zlúčeniny (napríklad: benzalkonikum chlorid). Ak tak budet robiť, môžete vytvoriť prostredie, kedy esenciálny olej zreaguje s látkou ako je metylenchlorid, methyllizobutylketon,..čo by mohlo viesť k poškodeniu pokožky, či dokonca otravy krvi.
- Ak je vaše telo prekyslené, môže učinok esenciálneho oleja byť nižší, či dokonca mierne negatívny.
Esenciálne oleje sa zvyčajne podávajú jedným z troch spôsobov:
- aromatickým rozptyľovaním
- lokálnou aplikáciou na pokožku spolu so základným nearomatickým olejom
- vnútorným užívaním ako potravinové doplnky.
Pri aplikácii na pokožu takmer vždy rieďte olej nosným olejom (olivový, kokosový, jojobový, mandľový, slnečnicový, z marhuľových jadierok, z hroznových jadierok, sezamový, orechový). 1 ml esenciálneho oleja je približne 25-30 kvapiek. Riedi sa tak, že do 20 ml nosného oleja pridáme10-20 kvapiek esenciálneho oleja. Čiže 1 kvapka esenciálneho oleja cca na 1 ml nosného oleja. Najbezpečnejšie je začať s aplikáciou na chodidle. Vždy po nanesení počkajte 1-3 minúty, pokiaľ sa olej nevstrebe. Môžete tak na rôzne miesta aplikovať niektoré oleje aj 3x denne. Obliekajte sa až keď sa olej úplne vstrebe. Na začiatku kombinujte maximálne 2 oleje.
MASÁŽ – nemala by sa aplikovať ľuďom , ktorí majú chrípku, alebo teplotu. Pri ochoreniach srdca požiadajte o stanovisko lekára. Počas tehotenstva je masáž vhodná, ale vyhýbame sa oblasti bruška a volíme uvážene esenciálne oleje.
AKUPUNKTÚRA – účinnosť sa zvýši, ak sa špička ihly namočí do esenciálneho oleja
AKUPRESÚRA – 1-3 kvapky aplikujte na akupresúrny bod, pevni stisknite a povoľte.
TEPLÉ OBKLADY – sú účinné pri chronických bolestiach v krížoch, reumatických bolestiach a osteoartritide. Ak esenciálny olej nenesieme na vlhký obklad, príde k účinnejšej penetrácii. Nechajte pôsobiť 10-30 minút a môžete omotať navrchu ešte suchým uterákom. Ak sa vyskytnú problémy, odstráňte a premažte rastlinným olejom.
Pre citlivú pokožku : 5-20 kvapiek esenciálneho oleja dajte do misky s vodou s teplotou 36-40 stupňov. Premiešajte a nechajte stáť 20-30 sekúnd. Na olej, ktorý pláva na hladine položte suchý uterák a nechajte vodu vsiaknuť. Následne uterák vyžmýkajte a priložte na ošetrované miesto. Nechajte pôsobiť 10-30 minút.
STUDENÉ OBKLADY – používajú sa ošetrovaní odtokov.Naneste olej a potom ochladzujte. Výborný pri neurologických problémoch.
MASTI a KRÉMY – pri ich výrobe sa používa koncentrácia 0,5-3%.
VRSTVENIE – vmasírujte olej a ke’d sa vstrebe, pridajte ďaľší.
KÚPEĽ – ukľudňuje nervy a tíši svalové bolesti. použite 1-5 kvapiek, niekto až 8 kvapiek. Vždy však olej zmiešajte zo soľou, aby neplával napovrchu a nevytvoril emulziu.
DIFÚZER – jeho použitie je vhodnejšie, ako použitie aromalámp, či sviečok, kde teplotou môže prísť k zníženiu jeho kvality. Esenciálny olej sa dostáva do vzduchu, odtiaľ do pľúc, do krvi a následne do celého tela. Použite 20-30 minút denne na prvý deň a potom zvyšujte dávku na difúzovanie.
SAUNA – Veľmi príjemné použitie
PRIAMA INHALÁCIA – kvapnite do dlane jednu až dve kvapky, rozotrite v smere hodinových ručičiek. Priložte dlane k nosu a ústam, aby ste sa nedotkli očí. Vdýchnite a vydýchnite. Zopakujte 3x.
VAGINÁLNE PODANIE – pri ochoreniach kandidózy, či zápale vagíny aplikujte zriedený esenciálny olej (1-3%) na tampón, alebo vložku a nechajte pôsobiť cez noc.
REKTÁLNE PODANIE – je to účinný spôsob podania esencilnych olejov do močových a pohlavných orgánov. Sterilnou striekačkou streknite zriedený (1-3%) esenciálny olej do konečníku a nechajte pôsobiť cez noc.
PERONÁLNE PODANIE
- kvapnutie pod jazyk
- kvapnutie na jazyk a prehltnutie
- kvapnutie do vody a vypytie
- dať 1-5 kvapiek do rastlinného oleja a zjesť (miesto rastlinného oleja môžete použiť aj agávový sirup, med sú nosiče, ktoré pomôžu rozpustiť eenciálny olej)
VARENIE a PRÍPRAVA POTRAVÍN – oleje ako oregano, tymián, bazalka,….rozšírené hlavne v USA.