Detoxikácia organizmu podľa TČM medicíny – marec patrí žlčníku

Podľa tradičnej čínskej medicíny je marec ideálny čas na detoxikáciu žlčníka

Žlčník je dutý orgán hruškovitého tvaru, nachádzajúci sa v spodnej časti pečene.  Slúži na zhromažďovanie a zahusťovanie žlče, ktorá do neho priteká cez žlčovod a odteká žlčovým vývodom do tenkého čreva. Nemenej dôležité zahusťovanie prebieha vstrebaním vody a sčasti aj niektorých elektrolytov na 10-násobne koncentrovanú žlč.

Žlč hrá dôležitú úlohu predovšetkým pri trávení tukov ich emulgáciou, t. j. neutralizáciou kyslej potravinovej hmoty putujúcej zo žalúdka do ďalších častí tráviacej sústavy – dvanástniku (duodenum). Žlčník obsahuje zmes žlčových kyselín, cholesterolu, vybraných pigmentov, bielkovín a minerálnych solí, napr. ióny sodíka alebo draslíka. Žltohnedá farba žlče má svoj pôvod v žlčovom farbive bilirubíne, vznikajúcom predovšetkým rozpadom červených krviniek. Najdôležitejšou súčasťou žlče sú žlčové kyseliny tvorené z cholesterolu v pečeni.

Žlč je žltá až tmavo zelená hustá tekutina. Priamo z pečene odteká do dvanástnika, alebo sa zahusťuje a skladuje v žlčníku. Žlčník sa vyprázdňuje po jedle (hlavne tučnom). Žlč vyteká do tenkého čreva a tu sa podieľa na trávení tukov. Svojim zložením sa žlč podobá krvnej plazme. Skladá sa z 97% vody a žlčových kyselín, žlčových farbív (bilirubínu), elektrolytov, fosfolipidov, steroidných hormónov, detoxifikovaných látok (lieky alebo jedy) a hlienu.

Žlčník patrí k elementu Drevo a je to jangový orgán z jinovo-jangovej dvojice tohto elementu, kde pečeň je jinový orgán. Žlčník koncentruje žlč a pritom mu pomáha pečeň, pretože úlohou pečene je udržiavať hladký prietok čchi organizmom. Ak je tento prietok obmedzený, prejavuje sa to tým, že máme problémy so žlčníkom a lekár nám asi poradí nechať si žlčník vybrať. Ak si ho necháme vybrať, náš život tým nebude veľmi obmedzený, ale zhorší sa kvalita nášho života (napr. dietami). Ak sa zbavíme žlčníka, bude musieť robiť naša pečeň “nadčasy” a bude vytvárať priveľa “tepla” v organizme, čo povedie k iným problémom.

Z pohľadu psychosomatiky ukazuje žlčník na našu spokojnosť. Ľudia, ktorí nemajú žlčník úplne v poriadku, bývajú veľmi často nespokojní, nahnevaní až zlostní, niekedy agresívni a neustále podráždení. Väčšinou preto, že túto agresiu nevedia vyjadriť, vychádza z vnútra a často ju nevedia  riadiť… Ak sa títo ľudia naučia brať život pozitívne, s nadhľadom, a skôr ako príležitosť, ktorá ich má v mnohom obohatiť a nebudú sa zbytočne rozčuľovať, môžu sa týchto problémov zbaviť (upokojiť tak svoj orgán, ktorý veľmi reaguje na nervozitu a stres…).

V tomto jarnom období je veľmi dôležitá detoxikácia celého organizmu.

Veľmi dôležitou súčasťou celého detoxikačného procesu je dopĺňanie tekutín a to nielen v období detoxikácie, ale po celú dobu roka. Málokto si uvedomí, prečo je pre nás prísun vody- tekutín tak dôležitý. Premýšľali ste niekedy nad tým, koľko vody denne stratíme? Suché telo, suchá krv, suchá bunka hustý žlčník nemôže správne pracovať. Vznikajú stagnácie, spomalenie orgánov, spomalenie metabolizmu, vzniká problém s trávením a následne vznikajú zdravotné problémy.

900 ml vody v priebehu dňa vydýchame, 500 ml vody vylúčime močom a asi 100 ml vody vypotíme. A viete, koľko ľudí vypije za deň „len“ štyri kávy? Sú to hotoví samovrahovia. Naše telo je zo 70 percent zložené z vody. Ako asi dlho vydržíme, ak nebudeme vodu pri takom výdaji pravidelne dopĺňať? Trpia tým nielen naše obličky, pečeň a mozog, ale hlavne každá bunka v tele potrebuje preplachovať. To je základom detoxikácie, aby sa mohla nastaviť správna výživa. Zanesený orgán nemôže byť dobre vyživovaný, podvyživený potom neplní svoju funkciu. Môžeme tak veľmi pomôcť hlavne našim čistiacim orgánom, ako sú práve pečeň spolu so žlčníkom, obličky aj pľúca.

Ako sa prejavuje oslabený žlčník? A aké oleje vám pri detoxikácii  pomôžu?
VŠETKY INFORMÁCIE NÁJDETE TU:

Leave your thought