Podľa tradičnej čínskej medicíny je máj ideálny čas na detoxikáciu srdca.
Srdce (Oheň, jin)
Srdce leží v strede hrudného koša, zvonku je chránené perikardom a plní veľmi dôležitú úlohu pri zabezpečení činnosti ostatných plných orgánov. Stručne povedané, srdce kontroluje krvné cievy a má funkciu pumpy pri prečerpávaní krvi. Tým zaisťuje, že krv s výživnými látkami ide ku všetkým orgánom a štruktúram organizmu.
Srdce je jinový orgán a kontroluje fungovanie všetkých ostatných orgánov. Srdce je príbytkom duše a prejavuje sa na jazyku. V TCM sa diagnostikuje stav srdca podľa konca jazyka. Stav srdca sa prejavuje aj na pokožke tváre – napríklad akné alebo podobné problémy indikujú problémy so srdcom.
Emocionálne zodpovedá srdce za lásku, radosť, mier v duši a podobné pocity. To sú pozitívne aspekty toho, čo srdce riadi. K negatívnym aspektom patria túžba, nervozita, nenávisť, vina a žiadostivosť.
Pri ochorení srdca stagnuje krv a energia qi v organizme, čo sa prejavuje poruchami srdcovej činnosti, palpitáciami a bolesťami pri srdci. Kvalita funkcií srdca sa odráža na tvári. Ak sa krv srdca prečerpáva v tele slabo, tvár je bledá a zvädnutá. Tekutinou srdca je pot, v čínskej medicíne označovaný ako ,,slzy srdca”, pretože je známe, že nadmerné potenie vedie k ochoreniu srdca a ciev. Je nevyhnutné rozlíšiť vzťah pľúc k poteniu – zaisťujú len funkciu otvárania a zatvárania pórov.
Okolo srdca je perikard (osrdcovník), ktorý plní ochrannú funkciu. Ak srdce ochorie, často je postihnutý aj perikard. Pri ochorení srdca rozlišujeme syndrómy prázdna a plnosti. Pre všetky syndrómy je charakteristické búšenie alebo vynechávanie rytmu, rôzne pocity bolesti v oblasti srdca, poruchy psychiky, od miernej ľakavosti až po blúznenie. Pri všetkých dlhotrvajúcich chorobách srdca sa v oblasti dolných končatín objavia opuchy. Vznikajú rôzne poruchy pamäte, od jej výpadku až po silnú zábudlivosť, voľné poruchy, narušenie záujmu o okolie, a pozorujeme aj psychickú vyčerpanosť.
Srdce ovplyvňuje kvalitu a cirkuláciu krvnej tekutiny a ovplyvňuje kvalitu a stav celého systému dráh krvného obehu – tepien, žíl a vlásočníc. Ak je srdce v dobrej kondícii a jeho qi je harmonická, potom je krv kvalitná, má správnu konzistenciu, cievy sú pružné a priechodné. Jangová qi srdca mu dáva schopnosť pulzovať, a tým rozvádzať krv po tele. Jinová qi srdca je tvorená krvou srdca. Preto, ak je jin a jang v rovnováhe, srdce je dostatočne naplnené krvou a zároveň má dostatok hybnej sily na to, aby vypudilo krv zo srdca do ciev. Tým prekrvuje a zároveň vyživuje všetky časti tela. Zaujímavé je, ako TČM vysvetľuje tvorbu krvi. Podľa nej slezina produkuje trávením z potravy esenciu, ktorú dopravuje do pľúc, kde sa táto energia získaná z potravy premieša s čistou energiou zo vzduchu a následne vstupuje do srdca. Esencia z potravy a vzduchu sa vmieša do krvi práve v srdci, kde ju dopĺňa a premieňa na kvalitnú krv.
Stav srdca sa vyfarbuje na tvári
Ak je nedostatok qi srdca, tvár je lesklá biela. Ak je nedostatok krvi srdca, tvár je bledá bez farby. Pri zablokovaní qi srdca tvár a pery nadobudnú fialový vzhľad. Veľká horúčosť v srdci spôsobuje, že tvár je červená až brunátna. Vývodom srdca je jazyk. Ak je nedostatok krvi a jangu srdca, jazyk je mäkký a veľký. Ak je oheň v srdci, špička jazyka je červená, citlivá až bolestivá a môžu sa tvoriť afty na jazyku. Ak je prehradený tok qi srdca, jazyk má fialový odtieň a objavujú sa na ňom fialové bodky. Duševná porucha sa prejavuje stuhnutosťou jazyka a neschopnosťou artikulovať. Podľa týchto príznakov vedia terapeuti TČM predvídať budúce problémy alebo ochorenie srdca omnoho skôr, ako sa prejavia na fyzickej úrovni, a privádzajú pacienta k lekárovi. Správnou diagnózou podstaty problému spolu s adekvátnou liečbou podľa princípov TČM je možné predísť budúcemu ochoreniu srdca. Prevencia v ponímaní terapeutov TČM znamená predvídať budúci vznik ochorení a harmonizáciou organizmu predchádzať jeho prepuknutiu. Citom srdca je radosť. Keďže každá emócia má byť vyrovnaná, prílišná radosť môže zraniť srdce. Túto súvislosť vnímame aj my a je vyjadrená príslovím „zbláznil sa od radosti“. Možno poznáte človeka, ktorý sa stále smeje aj bez príčiny. Ten má určite problém so srdcom. Keď taký človek zomrie na infarkt, väčšinou si ľudia hovoria „taký to bol veselý človek, nič mu nebolo a zrazu zomrel“.
Tekutinou srdca je pot
To znamená, že silné potenie vyčerpáva srdce. V začiatočnom štádiu, keď je človek mladý a príliš sa potí pri športe, vyčerpáva sa hlavne jinová zložka srdca. Tá nie je schopná ovládať jangovú a dochádza k búšeniu srdca. Zvýšená aktivita jangovej zložky spôsobí po čase jej vyčerpanie. Tým sa oslabí aj povrchová obranná qi, póry na povrchu tela sú otvorené, dochádza k samovoľnému poteniu bez primeranej námahy. Takto kolotoč nadmerného potenia, najprv pri športe a neskôr už bez príčiny, vyčerpá jinovú aj jangovú zložku srdca a v pokročilých štádiách sa začnú prejavovať typické srdcové ochorenia. Srdce svojou jangovou ohnivou povahou má tendenciu k nadmernému nárastu jangu až ohňa srdca, čo sa prejavuje najmä u mužov zvýšeným počtom infarktov. Prejavy infarktu, okrem toho základného – bolestí na srdci, sú rôzne a veľakrát sa vôbec na srdci neprejavujú. Bolesti sa objavujú po dráhach a spojkách srdca. Preto západná medicína nerozumie, prečo niekomu pri infarkte vystreľuje bolesť po ruke až do malíčka (presne po hlavnej dráhe srdca). Niekedy bolí len žalúdok, pretože jedna krátka spojka vedie zo srdca rovno dole do žalúdka. Najčastejšie dochádza k infarktovým stavom práve z dôvodu nárastu jangu alebo ohňa srdca z dlhodobej nedostatočnosti vody obličiek (nadmerné vyčerpávanie športom, stresom, sexom a vekom), ale aj emočnými výkyvmi. V poslednom čase stúpa počet problémov so srdcom presne z opačného dôvodu, a to z dôvodu zníženia jangovej funkcie srdca. Stáva sa to pri užívaní západných liekov najmä betablokátorov, ktoré zachladzujú priamo srdce. Títo ľudia sú hákliví na chlad a kolaps srdca môžu dostať, keď vybehnú z vykúreného bytu v zime do studeného rána a ponáhľajú sa. Dnes aj mnoho detí má problémy so srdcom, vidieť to podľa žiliek na líčkach. Príčinou je jednostranná chladná strava, ktorú mamičky považujú za „zdravú“. Jogurty z chladničky na raňajky, cereálie zaliate studeným mliekom, veľa surovej zeleniny a ovocia. To detskému jemnému žalúdku nesvedčí. Žalúdok je ako kotlík, v ktorom sa varí potrava. Ak nie je dostatočné teplo, neuvarí sa. Netvorí sa kvalitná krv a srdiečko trpí. Tak sme sa nakoniec dostali k tomu, že ešte aj pre srdce platí nám dobre známe: „Sme to, čo jeme.“
Pri detoxikácii pečene pomôžu aj esenciálne oleje doTERRA